Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2023/01Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

12.01.2023 - Горски експерти присъстваха на работна среща във връзка с нашествието на борова процесионка по иглолистните дървета на територията на РДГ Стара Загора

„Боровата процесионка е добре познат вредител за региона и лесозащитните дейности в горските територии за 2023 г. са предвидени“, подчерта инж. Петър Заяков, директор на Регионална дирекция по горите – Стара Загора по време на проведена днес среща в Областна администрация – Стара Загора. Срещата, чийто домакин беше областния управител на града беше провокирана от получени граждански сигнали за нападение от борова процесионка, включително в урбанизирани и паркови територии на града. В дискусията участваха представители на всички горски структури в областта: ръководители на държавни горски стопанства, Югоизточно държавно предприятие, Лесозащитна станция – Пловдив,  както и представители на РИОСВ, РЗИ, ОДБХ.  

За последните 5 години на територията на Регионалната дирекция по горите Стара Загора повече от 30 хиляди дка гори са засегнати от борова процесионка. „Вредителят ни е познат, ежегодният мониторинг в различни етапи от развитието на насекомото е част от дейността на лесовъдите в страната. Методите за борба с вредителя в горски територии са ясни: когато нападението е силно, площите се предвиждат за въздушно пръскане. През 2021 г. е проведена авиоборба на площ 5 800 дка в три горски стопанства, през 2017 г. е третирана площ от 10 800 дка държавни горски територии“, допълни инж. Заяков. 

Инж. Румен Начев, зам.директор на Лесозащитна станция – Пловдив запозна участниците в срещата с биологията на вида и неговото поведение. „Досега няма загинало дърво от борова процесионка. Нанася повреди като причинява обезлистване на дърветата и забавя растежа им, но не ги унищожава, но вредителят е опасен за хората при допир. Белите къдели, наблюдавани по върховете на боровете през зимния сезон, както и гъсениците, които живеят в тях могат да бъдат опасни.  Те са покрити със силно алергизиращи парливи космици, поради което е добре да не се пипат с голи ръце, защото могат да предизвикат обрив, предупреди експертът.

Ангажимент за наличие на повреди от борова процесионка и сигнализиране в електронната информационна система на ИАГ имат собствениците на горски територии, както и от лицата, на които територията е предоставена за управление. По отношение на нападение в градска среда и урбанизирана територия, експертите по лесозащита могат да окажат методическа помощ на собствениците.