Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2022/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

27.09.2022 - Над 1500 сигнала за незаконна сеч са проверили горските инспектори от началото на август

Публични проверки за незаконна сеч се извършват на територията на цялата страната. От началото на август до момента горските служители на регионалните дирекции по горите са получили и са реагирали на повече от 1500 сигнала на граждани за нерегламентирани дейности в горските територии, съхраняване на дървесина или горски пожари. Всички проверки са публични и се извършват в присъствието на жалбоподателя, при негово желание. 

В периода на активно снабдяване на населението с дърва за огрев, гражданският контрол също е от  значение. Проверява се всеки сигнал, като всеки, който желае може да вземе участие при осъществяването на проверки по спазването на горското законодателство в страната.

Само за периода от началото на месец август 2022 г. до настоящия момент в офис "Център 112" на ИАГ са получени общо 1344 бр. сигнали нерегламентирани дейности в горите и възникнали горски пожари, а в разработеното мобилно приложение на ИАГ „Защити гората“, получените сигнали са общо 107 бр. 

Апелираме отново, при наличие на съмнения за нерегламентирани действия с дървесина и недървесни горски продукти, подавайте сигнали на телефон 112 с цел извършването на своевременни проверки от компетентни длъжностни лица в структурите на Изпълнителна агенция по горите.