Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2022/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

07.09.2022 - Експерти от 17 държави обменят опит в развитието на кръговата биоикономика в изпълнение на проект СЕЕ2АСТ по програма Хоризонт Европа

Експерти от Централна и Източна Европа ще обменят опит и практики в разработването на  планове и стратегии за развитие на биоикономиката. Работата на специалистите е обединена в проект "Подпомагане на страните от Централна и Източна Европа при разработване на стратегии и планове за действие за биоикономика - СЕЕ2АСТ“, финансиран от програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз, в който Изпълнителна агенция по горите е партньор.
Стартиращата работна среща по проекта ще се проведе на 13 и 14 септември 2022 г. в гр. Будапеща, Унгария. Проектът e с общ бюджет 3,9 милиона евро и ще се изпълнява от консорциум от 17 държави в продължение на 3 години.
Основната цел е свързана с обмен на знания и въвеждането на иновативни управленски модели, с което ще се даде възможност на страните в Централна и Източна Европа (Унгария, България, Хърватия, Чехия, Полша, Румъния, Словакия, Словения) и извън тях (Гърция, Република Сърбия) да разработят Национални стратегии и планове за действие за кръгова биоикомика за постигане на по-добра информираност и обществена ангажираност, надграждайки практиките на страни с опит, като Австрия, Белгия, Финландия, Германия, Холандия, Испания, Швеция.
Изпълнението на проекта започва от началото на месец септември 2022 г.  Проектното предложение е разписано по обявата „Иновативно управление, наблюдения върху околната среда и дигитални решения за подкрепа на Зеления пакт“. Управлението и изпълнението на проект СЕЕ2АСТ от страна на ИАГ ще се извършва от екип от седем служители на ИАГ, съответно: координатор на проекта, счетоводител, юрисконсулт, експерт „Заинтересовани страни“, PR експерт, експерт „Биоикономика“ и експерт „Трансфер на знания и изграждане на капацитет“.
В стартиращата среща на 13 и 14 септември 2022 г. в гр. Будапеща ще присъстват представители на всички проектни партньори, а от страна на ИАГ координатора на проекта и експерта „Заинтересовани страни“.