Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2022/01Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

14.01.2022 - Даряват „Рибния буквар“ на българското училище в Братислава

Петко Костов от София е първият, който се включи в кампанията „Книги за Братислава“, организирана от Изпълнителна агенция по горите, Североизточно държавно предприятие, БДЗП и Югоизточно държавно предприятие. Заедно със съпругата си той е заделил от личната им библиотека няколко издания на български автори, по които в училище са учили синовете и внуците му. Сред книгите има особено ценно издание на „Рибния буквар“ на Петър Берон. Петър Костов иска децата в Братислава да се докоснат до книгата, а не само да видят снимка на корицата и в учебника си по история.

За себе си първият ни дарител казва, че е роден на 1 март  1942 година в село Ябланица. Любовта към книгите идва от учителката му в махленското училище Милка, която два пъти седмично събирала класа си през ваканциите, за да им чете книги от български автори. След Търговската гимназия в София Петко Костов завършва Селскостопанската академия, където известно време е бил асистент. По-късно се занимава с растителна защита и работи в Африка. Спомня си, че винаги когато е бил на път е носил със себе си книги, чрез които е попадал в нови и непознати светове. В момента препрочита „Опитите“ на Монтен, защото смята, че един прочит не е достатъчен за философ от неговият ранг.

Костов уточнява, че цял живот е събирал книги, а и има много лично творчество, като част от стиховете и разказите са му са публикувани на страниците на „Средношколски вестник“. Обича да чете много и с удоволствие се включва в кампанията в полза на българското училище в Братислава. Обещава да убеди и свои приятели да дарят книги за едно от най-старите български школа зад граница.

Всички, които искат да помогнат за обновяване на библиотеката в Българското средно училище „Христо Ботев“ в Братислава могат да изпратят книги или да ги занесат на ръка в ИАГ, СИДП или ЮИДП. 

Кампанията е част от проекта „Земите и горите на орела“, а събраните книги ще бъдат изпратени в Словакия на 24 май.

ИАГ – 1040 гр. София, бул. Христо Ботев № 55, 0878560502, Любка Върбева

СИДП – Шумен-9700, улица „Петра“ 1, 0878596860, Татяна Димитрова

ЮИДП – 8800, гр. Сливен, ул. Орешака № 15а, 0889300690, Десислава Стефанова