Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

20.09.2021 - Информационна среща за съхненето на поясите в Добруджа ще се проведе в ДЛС-Балчик

На 23. 09. 2021г., от 13.00 часа, на територията на ДЛС-Балчик ще се проведе среща свързана със застрашителното съхненето на голяма част от ясеновите пояси в Североизточна България. Експерти от различни институции ще Ви запознаят с резултатите от пробите, които бяха взети през последните две години, както и с набелязаните от тях мерки за справяне с проблема.

Както всички знаете, от информацията която сме подавали към Вас през последните месеци, процеса е необратим. От Института за гората към БАН, ЛЗС-Варна и РДГ-Варна смятат, че трябва да се пристъпи към незабавна реконструкция на поясите и залесяване с по-устойчиви видове. Според директорът на Института проф. Георги Георгиев причините за съхненето са комплексни и е време да се вземат мерки, защото са засегнати пояси на територията на три поделения: ДЛС-Балчик, ДГС-Генерал Тошево и ДГС-Добрич.

По време на работната среща ще имате възможност да се запознаете със заключенията на учените и да се включите в дискусията по темата, за да могат да бъдат набелязани възможно най-адекватните мерки, които да доведат до възстановяване на така важните за Добруджа полезащитни пояси.

Очакваме всички заинтересовани малко преди 13.00 часа на паркинга на бензиностанция „Лафи“, която се намира на кръстовището на пътищата Балчик-Добрич и Варна-Дуранкулак.