Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

14.09.2021 - Проведе се първото заседание на Консултативната работна група към Изпълнителна агенция по горите

Горите в България трябва да се управляват устойчиво и в тях да работят хора с морал, експертиза и отговорност. Най-важният проблем в горската система е липсата на достатъчно качествени кадри. Това е и причината, като първа задача от проведеното днес заседание на Консултативната работна група към Изпълнителна агенция по горите, да се анализира възможността и да се дадат предложения за повишаване на професионалното ниво на хората, които работят в системата. 

Изпълнителна агенция по горите ще изготви и експертен анализ, на база на който ще се дадат предложения за преразглеждане/предефиниране в посока по-високи нива на отговорностите за извършваните дейности в горските територии.

На проведеното заседание бе решено да се анализират  отделните интереси на ползвателите на горски ресурси и извършващите дейности в горските територии, на база на които Изпълнителна агенция по горите да е медиатор между заинтересованите страни. С диалог и публичност да се постигне баланс между различните ползватели (ловци, туристи, гъбари и др.), опазването на природата и биологичното разнообразие.

Предстои анализирането и обсъждането на поставените от инж. Красимир Дачев – председател на Управителния съвет на Асоциация на българските ползватели на дървесина проблеми относно: общото изпълнение на предвидените лесовъдски мероприятия (сечи) за 2021 г. (изпълнение на лесосечния фонд) и мерки за наваксване на изоставането; мерки за подобряване здравословното състояние на горите – спешно комплектоване на всички гори с влошено здравословно състояние, вследствие на биотични и абиотични фактори, както и предвиждане на противопожарни мероприятия – просеки, провеждане на отгледни сечи и т.н.; спешно иницииране и изготвяне на Национална стратегия за модернизация и механизация на добива в горите, което ще доведе до изсветляване на сектора, ограничаване на незаконния добив, похабяване на ценни сортименти, добавена стойност и по-щадящи методи за добив.

„Целта ни е отваряне на системата към хората. Да има повече публичен контрол. В Консултативната работна група към Изпълнителна агенция по горите ние ще търсим баланс на интересите, за защита на горската система. Този консултативен орган ще даде възможност за повече прозрачност в работата ни, за чудваемост на проблемите, които имат хората с горските структури. Обсъждайки отделни предложения заедно ще търсим решенията. С взаимна помощ да започнем да ограничаваме натиска върху системата с публичност, прозрачност и максимално отворен диалог.“, каза д-р инж. Александър Дунчев – изпълнителен директор на ИАГ.