Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

03.09.2021 - Горски експерти обсъждаха на терен предизвикателствата в управлението и стопанисването на горската семепроизводствена база в условията на променящ се климат

Експерти от горските семеконтролни станции, Агенцията по горите, регионалните дирекции по горите, държавните предприятия обсъждаха на терен предизвикателствата в управлението и стопанисването на горската семепроизводствена база в условията на променящ се климат

Теренното посещение се проведе на територията на Учебно-опитно горско стопанство „Г.Ст.Аврамов“, с. Юндола в рамките на работна среща, посветена на 70 – годишнината от създаването горските семеконтролни станции. 

На терен бяха обсъдени дискусионни въпроси, свързани с поддържането и правилното стопанисване на горската семенна база и нейното  значение за опазване на горските генетични ресурси и намаляване риска от загуба на биологично разнообразие при евентуални бедствия, в резултат на климатичните промени. 

Домакините от катедра „Лесовъдство“ показаха на участниците вегетативни семепроизводствени градини от бял бор и обикновен смърч, създадеди през периода 1968-1972 г. Изградените вегетативни семепроизводствени градини включват отделни популации с комбинация от формово разнообразие и добра продуктивност. По този начин е постигато осигуряване на ценни в селекционно отношение горски репродуктивни материали за нуждите на залесяването, както и за осигуряване на резерв и поддържане на семенни колекции, за да се гарантира в бъдещ период богато генетично разнообразие, устойчивост и висока продуктивност.

В рамките на събитието бяха взети решения, насочени към предприемане на действия за обявяване на нови базовите източници, приоритетно с редки и ценни горско дървесни видове и храсти, и на сухоустойчиви произходи от основни местни видове. Опазване на техните генетични ресурси чрез поддържане на семенни колекции в генната банка и създаване на семепроизводствени градини.