Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

22.07.2021 - Изготвен е анализ за търговията с дървен материал от България със страни от и извън Европейския съюз

Експерти от Изпълнителна агенция по горите изготвиха анализ за износа/изпращането на дървен материал от България в рамките на Европейския съюз и с трети страни, които не са членки на Съюза. Анализът обхваща периода от 2000 г. до края на първото тримесечие на 2021 г. и се базира на данни и информация от Националния статистически институт. 

От направения анализ се вижда, че количествата на изпратените и изнесените дърва за огрев и техните производни, както и на необработения и фасониран дървен материал са нараствали за периода от 2000 до 2007 г. В следващите две години се наблюдава спад, който е обусловен от световната икономическа криза. От 2010 г. до 2014 г. изнесените количества по трите групи дървесни материали се увеличават, като са най-големи през 2014 г. 

През 2015 г. е въведен Мораториум върху изпращането и износа на дървесина. Следва плавно понижаване, като през 2020 г. количествата са най-ниски. Причината за това е кризата в европейската и световната икономика, породена от пандемичната обстановка. През първото тримесечие на 2021 г. тенденцията се запазва същата, както за този период на 2020 г.

 
Документи