Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

20.07.2021 - Д-р инж. Александър Дунчев: България е лидер в защитата на вековните гори

„България е лидер в Европа в защитата на вековните гори. Трябва да уважаваме природата с нейния див характер и да се стремим да създаваме хармонично съществуване между човечеството и нея“ каза д-р инж. Александър Дунчев – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите по време на опознавателното посещение на гора във фаза старост  - букова 100 годишна гора в Природен парк „Витоша“. 

През месец октомври миналата година българските стари гори получиха заслужено отличие като спечелиха вота на европейските граждани за забележителни достижения в управлението и опазването по „Натура 2000“ – мрежата на Европейския съюз от защитени природни обекти. Експерти от Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) съвместно с представители на  Световен фонд за природата – България (World Wide Fund for Nature) показаха нагледно на медиите какво са стари гори и защо е важно тяхното опазване. Събитието се организира с подкрепата на Европейската Комисия, като част от продължение на отбелязването на получената престижна награда. 

България е една от малкото европейски държави, в които все още има запазени обширни територии с вековни гори. Тази даденост ни дава възможност да сме водеща страна както в опазването на биологично разнообразие, така и в предлагането на приключенски туризъм сред дива природа. Площта на слабо повлияните от човека вековни гори в България е не повече от 4-5 % от всички гори в България (при средно 1 % в Европа) или около 150 000 - 200 000 хектара. Една част от тях попадат в строги защитени територии, но повечето са извън такива и се опазват благодарение на изискванията на националното и европейско законодателство. 

Процесът за законовата защита на вековните гори стартира през 2016 г. с обособяването на 110 хиляди ха държавни гори за „Гори във фаза на старост“ в Натура 2000, което практически означава удвояване на съществуващите в страната резервати. Обособяването на такива територии се осъществява в един широк контекст на природосъобразно горско стопанство, формиран от съвременната горска политика на България. Основен акцент в тази политика е адаптивно управление на горите едновременно към климатичните промени и съвременните икономически и социални потребности. Това определя управлението на този ресурс като изключително важна и отговорна задача, поверена на лесовъдите, а настоящата награда като оценка на техния стремеж за промяна в разбирането за стопанисване и управление на горите.

Благодарение на научните проучвания, днес до голяма степен се знае къде са последните вековни гори на България. През последните години опазването на вековните години е поставено като цел както при сертификацията на горите, така и в законодателството, касаещо управлението на горите в НАТУРА 2000. 

Именно във връзка с актуалните нормативни изисквания, Министерството на земеделието и горите обяви за опазване 111 000 ха стари гори. Те са изключени от дърводобив  и представляват около 7% от горските местообитания в защитените зони от НАТУРА 2000. Тези гори са собственост на държавата и попадат в границите на държавни горски и ловни стопанства. Благодарение на съвместната дейност на МЗХГ и ИАГ, природозащитните организации, българските учени и горската администрация, България се нареди сред първите държави в Европа, които предприеха реални стъпки за защита  на последните вековни гори в държавата и Европа. Тази инициатива е продължение на усилията на десетки български лесовъди за опазването на старите гори до наши дни.

Проф. Цветан Златанов от ИБЕИ към БАН, водещ учен в проучването на старите гори за България и Европа запозна присъстващите журналисти с характеристиките на горите във фаза на старост и демонстрира процеса на идентификацията им на вековните гори.

Единствено във вековната гора дърветата достигат пределна възраст, понякога до 300-400 г., и придобиват величествени размери от над 40-50 м височина и 1-2 метра дебелина. Вековната гора, която играе ключова роля срещу ерозията и опазването на водите, дом е на редица горски обитатели и чудесно място за отдих и туризъм. 

Вековните гори се отличават с на пръв поглед хаотична структура, включваща групи от млади и зрели дървета, стоящи и паднали стари дървета, дървета с хралупи, разлагаща се мъртва дървесина и други признаци. Това разнообразие от местообитания характеризира вековните гори за близо 30% от горските видове организми, които са изчезнали в стопанските гори в резултат на подмладяването на гората, отстраняването на хралупестите дървета и намаляването на мъртвата дървесина под критичните за тези видове количествени прагове. Такива видове са белогърбия кълвач, трипръстия кълвач, уралската улулица, пернатоногата кукумявка, бръмбъра Алпийска розалия, широкоухия прилеп, риса и други.