Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

05.07.2021 - Само при повторно нападение или агресия ще има отстрел на мечката от Белица

Само при повторно нападение или агресия ще има отстрел на мечката от Белица. Това заяви заместник-изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Филип Ковашки по време на брифинг.

„Разрешителното е предвидено в законова процедура, която трябва да бъде изпълнена, независимо от волята на обществото. Тази процедура е предвидена в Наредба 8 и е напълно законосъобразна. Друг е въпросът дали това разрешително ще бъде ползвано, за да бъде отстранена тази или друга мечка. Към момента това не се предвижда“, обясни Ковашки. Той допълни, че чрез издаването на тази заповед се цели да има законово основание в случай на нужда от реакция, ако има второ нападение или случай на агресия от животно към хора или едри преживни животни. „Няма как да оставим местното население и хората, които ходят там за гъби, беззащитни”, категоричен бе той.

По думите му жената, която е нападната е била там, за да  изкарва препитанието си, а не на разходка. В този смисъл, няма как държавата да стои безучастна и хората трябва да бъдат защитени. Това е мотивът за издаването на тази заповед.

„В момента се предвижда да бъдат използвани алтернативни методи за справяне с животното, а именно да бъде прогонено, както и методи за улавянето или разселването му. В такъв случай няма да се стигне до отстрел, това е напълно сигурно“, увери Ковашки.

Той обясни, че още в петък, след регистрацията на нападението, в района са изпратени служители на горското стопанство и общината, чиято цел била да прогонят мечката. До момента, вече 3-4 дни тя не е забелязвана, което значи, че не е в района.