Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

10.06.2021 - Приет е планът за ползване на дивеча през 2021 година

Ловният съвет към Изпълнителна агенция по горите прие Плана за ползване на дивеча през настоящия ловен сезон за държавните ловностопански райони и районите, предоставени на ловните дружини.

Анализ на данните за числеността на дивата свиня в национален мащаб, вследствие на отстрела и смъртността от заболяването Африканска чума по свинете, налага необходимостта от предприемане на стратегически мерки по отношение управлението на запасите на този вид дивеч в бъдеще. След проведените дискусии членовете на Ловния съвет взеха решение да се проведе национално съвещание, на което в разширен състав, с участието на научните среди, експерти, представители на ловните сдружения и дружини, ловни и неправителствени организации да се обсъдят проблемите и разгледа състоянието и управлението на дивата свиня. Гласувано бе решение за изменение на заповедта на министъра на земеделието, храните и горите, като седмичните ловни излети при групов лов на дива свиня се намаляват от три на два, съгласно Закона за лова и опазване на дивеча. 

Съветът реши да бъдат изградени капани за благороден елен в района на дейност на ТП „Държавно ловно стопанство Черни Лом“, Попово, с цел бъдещото разселване на вида в части от страната, където е намаляла числеността му. Ще бъде сформирана работна група, която да разглежда бъдещото разселване на едрия дивеч.

Участниците бяха единодушни, че изготвянето на Стратегия за развитие, както и възстановяването на професионализма, публичността и  прозрачността в ловното стопанство са сред основните приоритети, предстоящи за решаване в сектора. 

На срещата присъстваха зам.-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев, изпълнителният директор на ИАГ д-р инж. Александър Дунчев, проф. Нино Нинов, доц. д-р Христо Михайлов, членовете на Ловния съвет и експерти от ИАГ.

 
Документи