Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

08.06.2021 - Отчитането на отстрела на дивеча, както и неговото планиране да стане електронно

Отчитането на отстрела на дивеча, както и планирането на ползването да стане електронно. Предложението беше обсъдено на широк форум, иницииран от Изпълнителна агенция по горите. Работната среща се проведе днес на територията на Държавно ловно стопанство - Тракия с участието на  ловни експерти от държавни ловни стопанства, регионални дирекции по горите, държавни предприятия, ловни и природозащитни организации от региона.

Дигитализацията ще изсветли ловната дейност, което ще доведе до решаване на множество проблеми, свързани с работата на ловните стопанствата и всички, стопанисващи дивеча.  

"Целта ни е лицата на професионалистите както в горската, така и в ловната дейност да станат публични и да бъдат мултиплицирани като добрия пример в районите, където има проблеми", заяви д-р инж. Александър Дунчев, изпълнителен директор на Агенцията по време на дискусията.

Целта на срещата е и обсъжданите предложения да станат част от стратегията за лова, която да бъде пътна карта и основа за промени на Закона за лова и опазване на дивеча в дългосрочен план.

Експертите обсъдиха актуални проблеми, включително и темата за достъп на всички заинтересовани страни до горските територии, управлявани  от държавните ловни стопанства.

Необходим е широк обществен диалог с всички заинтересовани страни и постигане на обществена подкрепа и консенсус при предприемане на ограничителни заповеди.

Да бъдат изготвени ясни и строги критерии, които да са в основата на издаването на ограничения за достъп, смятат експертите.