Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2021/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

05.04.2021 - Обръщение на инж. Мирослав Маринов - изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите по повод Седмица на гората – 2021 г.

Скъпи колеги и приятели на българската гора, 

Започва Седмицата на гората – професионалният празник на всички, чиято съдба с призвание и всеотдайност е посветена на гората – лесовъди, горски служители и работници.

Зад гърба си имаме забележителна история от 142 години от създаването на централна горска служба в България и труда на хиляди лесовъди през различните периоди от нейното съществуване.

Да сме продължители на сътвореното от нашите предшественици е голяма отговорност и в същото време силна мотивация.

Жевеем във времена, когато повече от всякога на преден план излиза обществената значимост на устойчивото управление на горите, на горските ресурси, на екосистемните услуги. Горският сектор е пряко свързан с останалите сектори на българската икономика и има сериозна икономическа, социална и екологична значимост.

Ето защо бих искал да изразя искрено уважение и признателност към всички Вас, които със своя труд допринасяте за успешното управление, стопанисване и опазване на горите.

В съвременната действителност е очевидна необходимостта от нови идеи и иновативен дух, които са необходими за създаване на нагласа, компетентност и действия в постоянно променящите се условия. Знанията, компетентността и подготовката на специалистите, имащи отношение към управлението на горите, вече са определящи.

Осигуряването на устойчиво развитие на горския сектор изисква постоянен анализ и оценка на икономическите, екологичните и социалните резултати от функционирането на горското стопанство. Провеждането на мониторинг на здравословното състояние, анализът на получената информация и предприемането на съответни действия за поддържане и подобряване здравето на горите, както и активното им управление остават важни задачи и занапред. Решаването на проблемите, свързани с незаконните посегателства в горите, изразяващи се в незаконна сеч, умишлени пожари и бракониерски лов, остава пред сектора и ще изисква задълбочен анализ на структурната и институционалната рамка.

В последните години все повече се налага като необходимост и полезна дейност работата с обществеността, която нашата колегия реализира основно чрез образователни занимания с деца и ученици. Независимо от епидемичната обстановка ние продължихме връзката с подрастващите, търсейки различни начини за комуникация и за предаване на лесовъдските послания, които да формират положително отношение към горската професия сред обществото.

Уважаеми колеги, днес усилията на държавата ни и света са насочени към справяне с пандемията от COVID-19. Поради наложените противоепидемични мерки в страната за запазване на здравето и живота на хората отбелязването на празника ще се проведе дистанционно и онлайн.

Искам да Ви благодаря, че въпреки усложнената епидемична и социално-икономическа обстановка в страната Вие продължихте да изпълнявате своите задължения по спазване на нормативната уредба за горите и извършване на неотложни дейности, свързани със здравето и устойчивостта на екосистемите. Вярвам, че хората оценяват положените усилия и проявената съпричастност към общите усилия на обществото.

Уважаеми колеги,

Скъпи приятели на българската гора,

Поздравявам Ви с настоящата Седмица на гората и Ви пожелавам много здраве и енергия, за да работите и занапред за просперитета и благото на българската гора. Трябва да бъдете горди със своя труд, защото той е посветен на идните поколения! Честит празник на всички служители, колеги и приятели!