Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2020/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

29.09.2020 - От днес влиза в сила Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2011 г. за сечите в горите

Една от основните цели на измененията в Наредбата за сечите е да се създаде възможност за прилагане в практиката на регионалните указания за стопанисване на издънковите дъбови гори, разработени вследствие на приетите решения на проведеното националното съвещание за дъбовите гори. Указанията дават по-големи възможности на лесовъдите за използване на разнообразни лесовъдски подходи в различните райони на страната. Приетите с разработките лесовъдски системи за стопанисване предоставят широк спектър от възможности, които произтичат от големия териториален обхват и разнообразие на тези гори. 

С измененията се въвежда и задължителна оценка на възобновяването и развитието на подраста на освободените площи над 1 дка след извеждане на санитарни и принудителни сечи. Наредбата предвижда извършване и на постоянен мониторинг на възобновените участъци при водене на възобновителни сечи. С въвеждането на системата за оценка и отчитане на степента на възобновяване на площите ще може да се получи адекватна оценка за постигнатите със сечите резултати и да се планират мероприятия за подобряване на видовия състав и качество на насажденията.

Промените са подготвени от работна група с участие на представители на Изпълнителна агенция по горите, регионалните дирекции по горите, държавните предприятия, Лесотехническия университет и широк кръг заинтересовани страни.