Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2020/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

08.09.2020 - Десетки любители на природата се отправиха днес по пътеките на Врачански Балкан, за да наблюдават белоглави и черни лешояди на територията на парка

Десетки любители на природата се отправиха днес по пътеките на Врачански Балкан, за да наблюдават  белоглави и черни лешояди на територията на парка. Събитието се организира от ДПП Врачански Балкан и Дружество за защита на хищните птици по повод Международния ден на лешояда. 

На площадката за подхранване и съседните райони туристите имаха възможност да наблюдават около 40 белоглави и 5 черни лешояда.

Ето какво разказват експертите от парка за величествените птици:

„Дълго време лешоядите са  смятани за нечисти и опасни като несправедливо са обвинявани за изчезването на домашни животни. Всъщност тези големи птици са санитарите на природата. Чрез специфичната си диета те бързо почистват разлагащите се трупове на животни и без проблем поглъщат не само умрели от естествена смърт или от наранявания животни, но и поразените от зарази, които носят опасни бактерии и вируси. Изключително важна е ролята на лешоядите в природата. Като спират разпространението на заразни болести по животните и хората, те предоставят незаменима услуга за останалия жив свят“.

В България са се срещали четири вида лешояди. Единственият, който никога не е прекъсвал присъствието си тук, е дребният египетски лешояд. Всеки от останалите три вида в определен период от време е бил със статут на изчезнал у нас. Около средата на XX век белоглавият и брадатият лешояд вече не гнездят в страната, а към края на 80‐те години изчезва и черният лешояд. Още тогава лешоядите са включени в Червената книга. През 70‐те години белоглавият лешояд макар и много плахо се завръща в Източните Родопи.

Сега благодарение на усилията на природните и национални паркове и на множество неправителствени организации белоглавият и черният лешояд отново са част от нашата природа с тенденция към постоянно увеличаване на популациите. В последните години започват опити за завръщане и на брадатия лешояд.