Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2020/02Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

28.02.2020 - Ново оборудване ще се използва при гасенето на пожари в Природен парк „Русенски Лом“

Термални камери и дронове ще следят за възникването на пожари в територията на Природен парк „Русенски Лом“. Това е само част от бъдещото оборудване по международен проект „Системи за наблюдение на горите за ранно откриване и оценка на пожари в региона Балкани-Средиземно море“, чрез което ще се гарантира по-голяма безопасност на защитената територия. Идеята за създаването на проекта, е че през последните години в региона са констатирани хиляди хектари опожарени площи, от които около 25% са били част от Натура 2000.

В каньона на парка в близост до село Нисово вече е монтирана специална термална и оптична камера, чиито обхват е приблизително 10 километра. Този периметър дава възможност на моментално засичане при възникването на пожар,  подаването на сигнал за потушаване на пламъците, преди да бъдат причинени невъзвратими последствия за природата. Разработена е и географско-информационна система (ГИС) с детайлна информация за туристически пътеки и обекти, която е достъпна за всеки посетител в сайта на ПП „Русенски Лом“ - https://rusenski-lom.bg/.

Следващите мероприятия предвиждат и въвеждането в експлоатация на мащабна модулна система за автономно наблюдение и ранно откриване на пожари. Тя ще интегрира използването на безпилотни летателни системи, стационарни термални и оптични камери, а също и модели за оценка възможността за възникване на пожари. По този начин ще се намали времето за откриване възникването на пожар и ще намали броят на фалшивите сигнали, което от своя страна ще е предпоставка и за намаляване на средното време за реакция и известяване на противопожарните органи.

Проектът е по Програма за транснационално сътрудничество „Балкани-Средиземно море“ 2014-2020 г. В него участват осем партньори от три държави – България, Гърция и Кипър. Водещият бенефициент е Университетът в Патра, а от българска страна участват Дирекция на Природен парк „Русенски лом“ и Русенския университет „Ангел Кънчев“. 

Само преди броени дни Природен парк "Русенски Лом" отбеляза и своя 50-ти юбилей от  обявяването на защитената територия за Природен парк.