Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2020/02Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

28.02.2020 - ИАГ стартира нов проект за устойчиво използване на природните ресурси

Първа партньорска среща по проект „Предоставяне на услуги за управление на природните ресурси“ се проведе днес в Министерство на земеделието, храните и горите. 

Проектът има за цел да усъвършенства политиките за опазване и устойчиво ползване на почвените и водните ресурси в условията на промени в климата.

„Държавите от региона Балкани-Средиземно море са сред най-засегнатите в Европа от неблагоприятните климатични промени, а икономическото развитие през последните години налага допълнителни предизвикателства пред опазването и устойчивото използване на природните ресурси в нашите страни. Политиката на Европейския съюз за изграждане до 2050 г. на икономика с нулеви емисии също се базира основно на устойчивото използване и обогатяването на природните ресурси“. Това се подчертава в поднесеното от името на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Мирослав Маринов, приветствено слово към участниците в събитието. 

В международната среща участие взеха ръководителите на екипите, представляващи водещия партньор от Гърция и другите партньори от България, Северна Македония, Албания и Кипър. В рамките на мероприятието се дискутираха координацията между отделните партньори за изпълнение на дейностите, правилата за финансово отчитане и следващите стъпки по отделните работни пакети.

ИАГ участва като партньор в проекта, като основните ангажименти предвиждат анализ на съществуващата законодателна рамка в областта на управление на природните ресурси, анализ на степента на почвена ерозия и изготвяне на техническа, икономическа и екологична оценка на модела на почвената ерозия, провеждане на семинари, касаещи управлението на почвените и водните ресурси. 

Проектът се финансира от програма INTERREG на Европейския съюз, съфинансиран от Програма за транснационално сътрудничество INTERREG V-B „Балкани-Средиземно море“2014-2020 и е с продължителност две години.