Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

22.11.2019 - Инж. Мирослав Маринов взе участие във встъпителната конференция по трансграничен проект „Зелено бъдеще“

Встъпителна конференция, посветена на съвместен проект „Зелено бъдеще“, който ще се реализира от експертен екип от Регионална дирекция по горите – Сливен и Дирекция по управление на горите гр. Одрин се провежда в град Сливен. Проектът предвижда съвместни инициативи за опазване на природата, устойчиво използване и управление на общите природни ресурси  в трансграничния район. Експертен обмен на знания, опит, традиции и полезни практики в областта на мониторинга, ранното откриване и овладяване на съхненето и влиянието му върху горските екосистеми; създаването на нови горски култури в гранични територии са част от основните дейности и цели, които ще се реализират в следващите две години от двете горски дирекции. 

Събитието беше открито от директора на Регионална дирекция по горите – Сливен инж. Златка Азманова, която подчерта, че добросъседството между България и Турция ще бъде в основата на реализиране на проект “Зелено бъдеще“ и постигането на основната цел – овладяване на общите проблеми, свързани със състоянието на горските масиви от двете страни на границата.

Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Мирослав Маринов пожела успех на работния екип и изрази увереността си, че амбициозният проект ще придобие реални измерения и ще допринесе за устойчивото опазване на горските ресурси и поддържане на здравословното състояние в горите. „Доброто сътрудничество между нашите две страни, изградените приятелски взаимоотношения между ръководствата и експертите на горските ведомства на България и Турция е гаранция за успешната реализация на проекта“, подчерта инж. Маринов.

Приветствия към участниците и гостите в конференцията и пожелания за успешна и ползотворна дейност бяха отправени от г-н Чавдар Божурски - областен управител на Сливен, г-жа Сенем Гюзел – генерален консул на Р Турция в Бургас, г-н Реджеп Атеш – регионален директор на Регионална дирекция по управление на горите гр. Истанбул, г-н Ихсан Джейлан - директор на Дирекция по управление на горите гр. Одрин. Сред официалните гости на откриването на форума бяха и заместник-кметът на община Сливен  г-н Любомир Захариев и зам.-директорът на ЮИДП инж. Михаил Михайлов, които от името на кмета г-н Стефан Радев и директора на ЮИДП инж. Пейчо Върбанов поздравиха организаторите, участниците и гости на конференцията, като изразиха готовност за подкрепа и съдействие при реализиране на дейностите по проекта. 

Проект „Зелено бъдеще“ по програма ИНТЕРРЕГ-ИПП ТГС България-Турция 2014-2020, по приоритетна ос „Околна среда“ ще приключи до 23.07.2021 г. Водещ партньор е Регионална дирекция по горите – Сливен, а Дирекция по управление на горите – Одрин е проектен партньор. Общият бюджет е в размер на 273 990,62 евро.