Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/10Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

18.10.2019 - Горските педагози се събраха на Първа национална среща

Д-р инж. Анна Петракиева, преподавател по дисциплината „Горска педагогика“ в Лесотехническия университет и поставила началото на обучението на експерти от горската система у нас, представи ролята на Горската педагогика като екологично образование, както и въвеждането на заниманията в страната на Първата национална среща на горските педагози. Форумът с участието на над 100 експерта от цялата страна се проведе в Учебно-опитно горско стопанство – Юндола. 

„Горската педагогика има място и бъдеще у нас.  Тя стана част от ежедневната работа на българския лесовъд“, каза д-р инж. Анна Петракиева. „Започнахме преди 10 години, срещнахме трудности, но и подкрепа“, допълни д-р инж. Петракиева. Тя благодари на всички, които през годините са работили, за да се реализират и обогатяват дейностите по Горска педагогика.

Педагозите от горския сектор влязоха в стотици детски градини и училища в страната. Дадоха възможност на  деца и младежи да се докоснат до част от многообразието на животинския и растителен свят в нашите гори, до работата на лесовъдите. Предадоха им любовта си и им показаха как да се грижат и пазят природата.

Изпълнителният директор на ИАГ инж. Мирослав Маринов поздрави участниците в срещата и им пожела бъдещи успехи. 

С плакет за благодарност беше удостоен Михаел Диймър, президент на Съюза на европейските лесовъди. Отличието връчи проф. Иван Палигоров, председател на Съюза на лесовъдите в България. 

„Работим с бъдещето на сектора“, отбеляза Томас Башни, водещ експерт по Горска педагогика в Австрия. Като един от обучителите на българските Горски педагози той представи образователния  модул и отбеляза, че заниманията решават един от болните проблеми на съвремието – отдалечаването от природата.

Срещата продължи с демонстрации на успешни игри и занимания за деца. Представиха се уроци, създадени от българските горски педагози в хода на работата им в страната. Участниците в Първата национална среща отбелязаха, че уроците вече са се утвърдили в учебните заведения и са изключително търсени от учители, родители и ученици.