Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/08Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

09.08.2019 - Представители на ловни туристически агенции обсъдиха мерките срещу АЧС на среща в ИАГ

Представители на ловни туристически агенции, МЗХГ и Изпълнителна агенция по горите обсъдиха провеждането на организиран ловен туризъм съгласно изискванията и мерките, които са предприети във връзка с ограничаването на болестта Африканска чума по свинете. Това стана по време на проведена днес среща в Изпълнителна агенция по горите по инициатива на бранша за запазване престижа на организирания ловен туризъм и изпълнение на договорите. 

„Мерките, които са предприети са и препоръка от европейските ветеринарни власти. Ситуацията е много динамична и тежка. Говорим за пик на заболяването юли и август и движението в горските територии е лимитирано“. Това информира зам.-министър Атанас Добрев по време на дискусията. Той подчерта, че се подхожда отговорно към проблема и има диалог между страните, който ще бъде отворен.    

При организирания ловен туризъм изпълнението на всички изисквания не е проблем, споделиха ловците. Представителите на бранша гарантираха спазване на най-високо ниво на биосигурност при провеждането на индивидуален лов в горските територии. За тази цел е необходимо всички ловци, включително и чуждестранните, да бъдат информирани своевременно за епизооотична обстановка в страната и правилата за биосигурност. 

Инж. Мирослав Маринов благодари на представителите на ловните туристически агенции, по чиято инициатива се провежда дискусията. „Вашата активна позиция и разбиране на мерките, които се предприемат във връзка с разпространението на болестта Африканска чума по свинете е знак, че имаме Вашата подкрепа в борбата срещу заболяването“. 

От своя страна представителите на ловните туристически агенции изразиха своето задоволство от провеждането на срещата. „Вниманието, с което се отнасяте към проблема с АЧС като администрация е сигнал за много добра комуникация и съм убеден, че ще се справите“, каза инж. Иван Недков, представител на ловния туристически бранш, като добави, че е необходима разяснителна работа, а не конфронтация. 

Участие в дискусията взеха и доц. Георги Костов, съветник на министъра, инж. Виржиния Хубчева – директор на дирекция  в МЗХГ.