Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/08Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

02.08.2019 - В бр. 53 от 05.07.2019 г. на Държавен вестник е публикувана Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 21 от 2012 г.

за условията и реда за определяне, одобряване, регистрация и отмяна на източниците от горската семепроизводствена база, събирането и добива на горски репродуктивни материали, тяхното окачествяване, търговия и внос.  

Настоящото изменение на Наредбата е продиктувано от обстоятелството, че България официално се присъедини към Схемата за сертификация на горски репродуктивен материал (ГРМ) предназначен за международна търговия към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) на 19 март 2018 г. С измененията и допълненията на Наредбата се регламентират правилата при търговия със страни-членки на ОИСР и се въвеждат нови образци на основен сертификат за идентификация на ГРМ и етикет, придружаващ партидите/опаковките.  Други по-важни изменения и допълнения, направени в Наредба № 21, се отнасят до:

Изготвянето на паспортите на базовите източници и съдържанието на досието на горската семепроизводствена база.

Семепроизводствени градини, които са създадени в горски разсадници и при горскостопанското планиране трябва да бъдат обособени в отделни подотдели.

Създаването на насаждения за динамична генетична консервация, във връзка с прилагането на национално ниво на стратегии и насоки за динамична консервация и подходящо използване на горските генетични ресурси обусловено от изменящите се климатични условия.

Въвеждането на срок за уведомяване на контролиращите органи преди извършване на производство на ГРМ и извършването на проверки на базовите източници двукратно по време на действащия горскостопански план или програма. „