Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

28.06.2019 - Резултатът от съвместните действия на ИАГ и БДЗП е успешното приключване на проекта за опазване на малкия креслив орел и неговите най-важни местообитания - горите

На 27 юни 2019 г. – Националния ден на орела, се проведе заключителната среща по проект „Опазване на ключови местообитания на малкия креслив орел в България“ на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) и Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), финансиран от програмата LIFE+ на Европейския съюз. Проектът се осъществи за последните шест години на територията на 16 ключови защитени зони - част от мрежата НАТУРА 2000 в Югоизточна България.

Срещата откри д-р Илиан Точев, главен секретар на Изпълнителна агенция по горите, който благодари на експертния състав по проекта, осъществил дейности, важни за опазването на горския орел и българските гори.

„Българско дружество за защита на птиците работи с различни ведомства и институции, но това е първият проект, който реализираме заедно с голяма агенция. Това партньорство е изключително важно, както при изпълнение на дейностите по проект „Горите на орела“, така и за устойчивостта на постигнатите резултати“, подчерта г-н Стойчо Стойчев – директор „Природозащита“ в БДЗП.   

Основните постижения на проекта бяха презентирани от инж. Ваня Рътарова и инж. Николай Василев. В резултат на извършените дейности, анализи, проучвания и изследвания за периода 2013 – 2019 г. са открити 77 активни гнезда на малкия креслив орел и 190 заети от двойки територии; локализирани са двете най-важни за вида места по време на миграция; разработени са два документа - Методика за измерване количеството и характеристиките на мъртвата дървесина и биотопните дървета в горските екосистеми към Наредбата за инвентаризация и планиране в горските територии, както и Национален план за действие за малкия креслив орел (Clanga pomarina) в България за периода 2019 – 2028 г. за постигане състояние на сигурност през следващите 10 години на гнездовата популация на малкия креслив орел в страната; осигурено е устойчиво стопанисване на над 133 000 ха гнездови местообитания на вида чрез пилотно тестване и прилагане на модел за горска инвентаризация и планиране в четири държавни горски/ловни стопанства – ДГС Свиленград, ДГС Царево, ДЛС Граматиково и ДГС Крумовград; разработено е предложение за горскоекологична дейност, предвиждащо плащания за стопани на гори, като компенсация за потенциални загуби и пропуснати ползи от опазването на вида; опазени са 430 ха хранителни местообитания на вида; създадени са 17 „горско-екологични служби“ в цялата страна, където собственици на гори имат безплатен достъп до консултации и информация; проведени са над 30 обучения с повече от 500 участника, за повишаване капацитета на служителите, отговорни за опазване и стопанисване на горите; въведен е разширен лекционен курс за студенти от Лесотехническия университет за иновативни горскостопански практики, опазващи биоразнообразието; проведени са шест кампании „Аз пазя горите и орлите на България“, в които са наградени общо 56 участници; представени са възможности за разнообразяване на приходите от горите, като заначително постижение на проекта е подкрепата за разширяване на дейността на ДГС Кости с производство на манов мед и пчелни продукти. Множество срещи, международни конференции и сътрудничество, информационни материали и др. бяха осъществени в рамките на проекта.

Резултатите от проекта бяха представени и на състоялото се последно дванадесето заседание на Надзорната група по проект „Опазване на ключовите местообитания на малкия креслив орел (Aquila pomarina) в България” по програма LIFE+ на Европейския съюз (28.06.2019 г.), с участието на изпълнителния директор на ИАГ инж. Мирослав Маринов, зам. изпълнителния директор инж. Росен Попсавов, д-р Илиан Точев – главен секретар на ИАГ, представители на БДЗП, МЗХГ, ЮИДП и ЮЦДП.  

Успешното сътрудничество между държавна структура в лицето на ИАГ и неправителствена организация - БДЗП, доказа ползите на съвместната работа за постигане на целите на проекта за дългосрочното опазване на световно застрашения вид малък креслив орел и неговите ключови горски местообитания. Участниците в срещите се обединиха около желанието за укрепване на сътрудничеството, в т. ч. чрез изпълнение на проекти за устойчиво стопанисване и опазване на българските гори и тяхното богато биологично разнообразие.