Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

26.06.2019 - Деца от Банкя бяха „лесовъди за един ден“

Деца от 25-та детска градина “Изворче“ на гр. Банкя взеха участие в лесовъдските игри, които организираха за тях експерти от Изпълнителна агенция по горите. Събитието е част от лятната кампания „Лесовъд за един ден“ на Агенцията. „Интересът към кампанията е много голям и през летните месеци, въпреки че децата са във ваканция. Продължаваме и с организирането на обучения по „Горска педагогика“ на колеги – лесовъди, които да отговорят на заявения интерес от страна на училищата и детските градини“, коментира д-р инж. Анна Петракиева, гл. експерт в Агенцията по горите и преподавател по „Горска педагогика“ в Лесотехническия университет. Именно заради напредъка в развитието на тази нова дейност за лесовъдската колегия в нашата страна и натрупания през последните четири години опит българските лесовъди – горски педагози получиха покана за участие в XIV конгрес по Горска педагогика, който ще се проведе в Рига, Латвия от 1 до 4 юли.

Ръководители на българската група са професор Иван Палигоров, председател на Съюза на лесовъдите в България и д-р инж. Анна Петракиева. Заедно с тях във форума ще участват Татяна Димитрова от СИДП, Севдалина Димитрова и Вера Станишева от ЮЗДП, Андреана Трифонова от ЮЦДП и зам. директорът на ДЛС-Воден-Ири Хисар Калина Гълъбова.

През първия ден ще се проведе заседание, на което ще се представят постиженията в областта на Горската педагогика на европейско ниво през изтеклата година. През следващите два дни се организират работни семинари, в рамките на които участниците имат възможност да обогатят своя опит, да споделят идеи и добри практики за работа с деца, както и да представят разработени от тях образователни и информационни материали.

Над 150 горски педагози работят в момента в страната ни, като до момента те са провели занятия с повече от 10 000 деца.