Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

17.06.2019 - Успешно приключиха последните обучения по проект „Горите на орела“

Четири обучения за служители от регионалните дирекции по горите бяха проведени в периода от 3 до 13 юни 2019 г. по проект „Опазване на ключови горски хабитати на Малкия креслив орел“,  по програма LIFE на Европейския съюз. Общо 200 експерти по контрол и опазване на горските територии, горски инспектори, юрисконсулти и др. взеха участие в „Създаване на мрежа от ключови заинтересовани страни за подпомагане правоприлагането, свързано с устойчивото управление и опазване на горските хабитати“. 

Лектори от Изпълнителна агенция по горите и Българско дружество за защита на птиците представиха постигнатите резултати по проект „Горите на орела“ и устойчивостта им след неговото приключване; необходимостта от създаване на мрежа от ключови заинтересовани страни за подпомагане правоприлагането, свързано с устойчивото управление и опазване на горските хабитати; възможностите за използване на мобилни приложения за подпомагане работата по контрол в горските територии.

Обсъдени бяха важни, свързани с практическото прилагане на нормативната уредба, проблеми. Засегнати бяха въпросите за правата, задължения и отговорности на горските инспектори съгласно Закона за горите и Наредба №1 за контрол и опазване на горските територии, правомощията на горските инспектори и задълженията произтичащи от Закона за административните нарушения и наказания при съставяне на актове. Основните изисквания при маркиране на насажденията и при извеждането на видовете сечи, както и най-често допусканите пропуски и нарушения също бяха предмет на обсъждане.

При реализирането на обученията служителите в системата на Изпълнителна агенция по горите, взели участие в тях, поставиха множество въпроси, характерни за отделните региони на страната, обсъдиха и споделиха практически опит, дадоха идеи и предложения. Оценката на всички участници – обучители и обучавани, бе за правилно планирани дейности по проект „Горите на орела“ и успешно проведени обучения, необходими за устойчивото управление и опазване на горските местообитания