Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

06.06.2019 - Увеличение на площите за залесяване от 10 до 15 %, с цел включване на медоносни дървесни видове

Ще бъдат увеличени площите за залесяване в държавните горски територии и ще бъде подобрен видовия състав на насажденията чрез залесяване с 10% - 15% с медоносни дървесни видове. Това стана ясно на проведена днес среща на ръководството на Изпълнителна агенция по горите с водещи експерти по залесяването от ИАГ, регионалните дирекции по горите, горски семеконтролни станции – София и Пловдив, държавните предприятия, горски стопанства. На срещата беше обсъден досегашният опит и възможностите за увеличаване на медоносните дървесни видове в държавните горски територии. 

„Ще се направят необходимите промени в нормативната база и ще бъдат изготвени указания и упражнен нужния контрол, така че да се избегнат административни пречки за осъществяване на дейността,“ каза инж. Мирослав Маринов, изпълнителен директор на ИАГ, пред участниците в дискусията. 

Експертите изразиха готовност за увеличаване на площите за залесяване и допълнително събиране на семена за посев и производство на фиданки от медоносни дървесни видове в случаите, където наличните са недостатъчни. Предстои да бъдат изготвени и програми за възстановяване на съществуващите насаждения от акация и други медоносни интензивни видове.

На срещата беше дискутирана възможност за безвъзмездно предоставяне на фиданки от медоносни дървесни видове освен на пчеларски организации, каквато практика съществува и на други заинтересовани организации, които да се включат в кампанията.