Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

22.04.2019 - Повече от петстотин деца от столични училища участват в кампанията на ИАГ „Лесовъд за един ден“

Повече от петстотин деца от столични училища и детски градини са заявили участие да се включат до края на учебната година в кампанията „Лесовъд за един ден“, която Изпълнителна агенция по горите провежда вече пета поредна година. Днес събитието се състоя в дендрариума на Лесотехническия университет и беше посветено на Деня на земята. Това беше и насоката на днешните игри с акцент върху това, че всички живи същества имат незаменима стойност и всеки вид има уникална роля в сложната мрежа на живота.   

„От тези деца ще зависи бъдещето на природата и гората и е изключително важно да отговорим на нарастващия им интерес към заобикалящата ни естествена среда. Инициативата е много успешна и благодарение на усилията на нашите колеги от структурите на Агенцията и държавните предприятия тя доби популярност в цялата страна. Доказват го и големият брой участници в тези инициативи, които само по време на Седмицата на гората бяха повече от 3000 в цялата страна.“ Това каза д-р инж. Ани Петракиева, експерт в Изпълнителна агенция по горите и преподавател по „Горска педагогика“ в Лесотехническия университет. 

Успехът на лесовъдските мероприятия до голяма степен се дължи на интересните и разнообразни интерактивни, образователни похвати, използвани в Горската педагогика. Лесовъдите, преминали курса прилагат методиката чрез разнообразни игри, викторини и занимания на открито, които представят растителното и животинско разнообразие на българските гори, както и богатството от екосистемни ползи, които те ни предоставят.