Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

28.03.2019 - Повече от 500 деца от цялата страна се включиха в инициативата „Лесовъд за един ден“

„Вече пета поредна година по няколко пъти годишно провеждаме срещи на лесовъди с деца под надслова „Лесовъд за един ден“ и всеки път събитието се превръща в празник. Разказваме на децата как трябва да  пазим, да се грижим и да съхраняваме гората, но най-вече се опитваме да създадем у тях любов към гората и мислене за нея като източник на здраве и живот.“

Това каза д-р инж. Ани Петракиева, главен експерт в Изпълнителната агенция по горите и преподавател по „Горска педагогика“ в Лесотехническия университет пред журналисти в Борисовата градина в София днес, където инициативата събра повече от сто деца. 

Събитието се провежда паралелно и в регионални дирекции по горите, дирекции на природни паркове и държавни горски стопанства в цялата страна.

Това е първата от поредицата инициативи, които са включени в програмата на Седмица на гората 2019 г.

През тази година събитията ще се проведат под мотото „140 години история и традиции в грижата за бъдещето на гората!“, като са посветени на 140 годишнината от създаването на една от най-старите държавни администрации в страната– горската.

Официалното откриване на Седмицата, домакин на която тази година е Югозападно държавно предприятие, ще бъде на 1 април 2019 г. в гр. Благоевград.

В дните от 1 до 7 април в национален мащаб празничните прояви продължават с „Ден на отворените врати“ на 3 април пред сградата на Министерство на земеделието, храните и горите в град София ще бъде  разположена Изложба за развитието на горското дело в България - „140 централна горска служба“,  а в Централното фоайе на сградата ще бъде експонирана изложба на изделия от дърво, изработени от ученици от професионалните горски училища.

На 5 април 2019 г. в Южния парк в град София ще бъде изградена информационна шатра. Там експерти от Агенцията по горите заедно със студенти от Лесотехническия университет ще разказват на посетителите за изложените материали и сбирки, свързани със създаването, възстановяването, стопанисването и опазването на българската гора.

В цялата страна се предвиждат залесителни мероприятия, като на 4 април те ще са повсеместни в цялата страна.

На 2 април в Аулата на Лесотехническия университет е предвидено тържество за отбелязване и на 120-годишнината на горския периодичен печат в България.