Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2019/02Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

22.02.2019 - България разполага с много богат дивечов ресурс и това е високо ценено от чуждите ловци

Ловни специалисти от МЗХГ, Изпълнителна агенция по горите и шестте държавни горски предприятия представиха България като ловна дестинация на едно от най-успешните, с многогодишни традиции ловни изложения - „Първокласен лов и риболов 2019“," (Die Hohe Jagd & Fischerei) в Залцбург, Австрия. Тази година изложението се провежда от 21 до 24 февруари 2019 г. и бележи рекорден брой участници – представители на около 630 компании, организации, сдружения. Освен връзката с новите ловци, форумът дава възможност на българските специалисти да се запознаят с най-новите тенденции и иновации в областта на лова и риболова, както и с това което предлагат конкурентните ни страни в тази област. Съпоставката показва, че България е на много добро и конкурентно ценово равнище, а по качество на трофеите – на едно от челните места. България разполага с много богат дивечов ресурс и това е високо ценено от чуждестранните ловци. Факт е, че страната ни е известна с най-добрите трофеи от благороден елен и дива свиня, които са с най-добър генотип в Европа. Това я прави предпочитана и желана ловна дестинация. Последните години беше акцентирано на подобряване на ловната база и възобновяване на дивечовите запаси. Така коментират ловните експерти на българския щанд участието на страната ни. Австрия е страна с богати традиции в лова. Любителите му са с висока ловна култура и съзнание, поради което са желани клиенти на българския пазар, допълват специалистите. Изложението се посещава и от множество италиански любители на лова, които са запалени ловци на дребен дивеч - пъдпъдък, гургулица и горски бекас.