Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/08Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

28.08.2018 - Удължен е срокът за изпълнение на дейностите по проект „Горите на орела“

Секретариатът на програмата LIFE на Европейския съюз е удължил периода за изпълнение на проект „Опазване на ключови горски хабитати на Малкия креслив орел (Aquila pomarina) в България“. 

Отчитайки постигнатите добри резултати при изпълнението на дейностите по проекта,  Секретариатът на програмата е продължил срока за приключването му с една година (до 01.07.2019 г.). За този период окончателно ще завърши подпомагането при инвентаризацията на биологичното разнообразие в Югоизточна България, ще се приеме Плана за действие за Малкия креслив орел и ще се подпомогне разработването и стартирането на подмярка 15.1 „Плащания за горски екологични ангажименти“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Това са част от предстоящите дейности, които екипът на проекта трябва да реализира за успешното приключване на проекта и постигане на всички заложените резултати.

Проект „Опазване на ключови горски хабитати на Малкия креслив орел в България” (LIFE12 NAT/BG/001218) е финансиран от Програма LIFE на Европейския съюз. Стартира на 01.07.2013 г., като продължителността му бе пет години. Водещ партньор е Изпълнителна агенция по горите, а асоцииран партньор е Българското дружество за защита на птиците.

Повече информация за проекта и постигнатите резултати по неговото изпълнение може да бъде намерена на интернет страницата http://www.eagleforests.org/.