Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/08Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

01.08.2018 - Демонстрация на методи за инвентаризация и стопанисване на разновъзрастни гори

Горски експерти от Изпълнителна агенция по горите, регионалните дирекции по горите, Учебно опитно горско стопанство и представители на Лесотехническия университет проведоха работна среща, посветена на инвентаризацията и стопанисването на разновъзрастни гори. На срещата присъстваха и фирми, занимаващи се с инвентаризация и планиране в горските територии. 

Представени бяха презентации на тема „Методи за таксиране на хетерогенни (разновъзрастни) насаждения“ и „Лесовъдски системи за разновъзрастно стопанисване и методи за контрол на изборната структура и определяне размера на ползването в насаждения, определени за изборно стопанисване“. Участниците бяха запознати с възможностите на разработения от софтуерна фирма и преподаватели от ЛТУ катедри „Лесоустройство“ и  „Лесовъдство“ нов модул за изчисляване на запаса на дървостоите при прилагане на различни методи за таксиране, както и определяне на ползването от насаждения, предвидени за изборно стопанисване. Модулът е част от програмата FAP (Forest Analysis and Planning), която се ползва при изготвянето на горскостопанските планове.

След  проведени дискусии и посещение на теренни обекти участниците във форума се обединиха около това, че демонстрираните методи за таксиране като алтернатива на метода на пълното клупиране, както и възмoжностите на модула на програмата FAP биха били изключително полезни в тяхната работа не само от страна на лесоустройствените групи, но и по време на контрола и приемането на инвентаризацията от ИАГ и РДГ. Беше направено предложение ИАГ да разгледа програмата и модула на експертен съвет и да прецени внедряването им в практиката. Освен това беше предложено да се измени Наредба № 18 от 7 октомври 2015 г. за инвентаризация и планиране в горските територии в частта й, която се отнася до инвентаризация на насажденията, които са включени в изборния стопански клас. Предлага се освен методът на пълното клупиране да се използват и математико-статистически методи, които могат да осигурят данни за разпределението на броя на дърветата по степени на дебелина.