Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

18.07.2018 - инж. Григор Гогов се срещна с представители на природозащитни неправителствени организации във връзка с изготвения от тях Анализ на незаконния добив на дървесина в България

Днес на среща в Изпълнителна агенция по горите с представители на WWF - България, Българско дружество за защита на птиците и Асоциация на парковете в България участниците се споразумяха за обединяване на усилията за подобряване на ефективността на действията и мерките за противодействие на незаконният дърводобив  в горите.

Инициираната от ръководството на ИАГ среща бе във връзка с представения Анализ на незаконния добив на дървесина, изготвен от WWF – България. Обсъдени бяха предложените в него организационни мерки, които са приоритет в дейността на Агенцията. Представителите на неправителствените организации изразиха готовността си да подкрепят ИАГ и с градивно сътрудничество да се постигнат общите цели.

Участниците се споразумяха ИАГ съвместно с всички заинтересовани страни да продължи работния процес за определяне на ключови показатели и източниците на данни за тях. Тези показатели ще отразяват всички екологични, икономически и социални фактори, оказващи влияние върху ефективността на контролната дейност в горските територии. Те ще се следят ежегодно и публикуват в самостоятелен национален доклад. Всяка година ще се изготвя и публикува баланс на облата дървесина в България с източниците на информация. Двете страни се договориха също, техни експерти да обсъдят в работен порядък и представят на ръководството на ИАГ доклад с общи предложения за мерки и политики за ограничаване на незаконният дърводобив в горите.