Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

05.07.2018 - Обсъждаха първите резултати от научно-практическите изследвания за изработване на регионални указания за стопанисване на издънковите дъбови гори

На работни съвещания на територията РДГ Благоевград и Берковица се обсъждаха резултати от заложени опити и демонстрационни участъци за изготвяне на регионални указания по стопанисване на горите, възложени в изпълнение на решенията на Националното съвещание по стопанисване на издънковите дъбови гори проведено в Генерал Тошево през 2016 година.  

Теоретичните постановки и възприетите методи на работа бяха представени в зала и на терен от научен екип от Лесотехнически университет. В заложените представителни пробни площи участниците се запознаха с предварителните резултати от изследванията и очертаващите се насоки на стопанисване. Бяха проследени регионалните особености в екологичните условия, както и местния опит. Специалистите представиха  критериите за обособяване на площите в групи за възстановяване, за трансформиране в семенни и за смесено издънково-семенно стопанисване. Огромен интерес предизвикаха дискусиите около вариантите за прилагане на различните лесовъдски системи, за което спомогна и добрата подготовка на обектите и изчерпателните презентации по темата.

Проведените събития бяха част и от програмата за обучение на експертите от Дирекция ГЛД и РДГ, както и в изпълнение на дейност  „Обмяна на опит и разпространяване на резултатите и постиженията от проекта за малкия креслив орел“ от проект „Горите на орела“. 

В съвещанията взеха участие представители на Изпълнителна агенция по горите, Българско дружество за защита на птиците,  Лесотехнически университет, СЗДП и ЮЗДП със съответните териториални поделения, РДГ Берковица, Благоевград, Кюстендил, Ловеч и София, Учебно-опитните горски стопанства към ЛТУ, лесоустроители, докторанти.

Същевременно, на 02.07.2018 г. в гр. Благоевград се проведе десетата среща на Надзорната група по проект „Горите на орела“.