Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

25.06.2018 - Ловни експерти се срещнаха с ловци от сдружения в обхвата на дейност на РДГ Варна

Над 30 председатели на ловни дружини от сдруженията „Калиакра-гр. Каварна“, „Шабла-гр. Шабла“ и „Зеленка-с. Българево“ взеха участие в организираната от Североизточно държавно предприятие и Изпълнителна агенция по горите в Балчик среща, свързана с изпълнението на мерките за предотвратяване разпространението на африканска чума по дивите свине. На събирането присъстваха директорът на Регионална дирекция по горите - Варна инж. Тодор Гичев, експертът по лова на дирекцията инж. Димитър Тодоров, инж. Тервел Стефанов-експерт по лова в СИДП, зам.-директорът на ДЛС-Балчик инж. Гергана Керезова, инж. Живко Димитров от стопанството и д-р Щерионова от Регионалната ветеринарна служба. 

По време на срещата експертите обясниха на ловците, че популацията на дивата свиня трябва да се намали драстично, като през тази година ограничения за броя на отстреляните свине няма да има. Няма да се ограничава и броя на издадените разрешителни за групов лов при този вид дивеч. Председателите на дружините заявиха подкрепа на предложенията. Те обещаха  ловците по места да направят всичко възможно, за да намалят популацията на дивите свине въпреки, че индивидуалният лов е доста труден в момента, заради жътвената кампания и кампанията за събиране на билки. 

Д-р Щерионова припомни на ловците как се взимат проби от убитите животни, кои са признаците, по които се откриват вече заразените, как се пренася вируса и по какъв начин заразата може да се прехвърли на големи разстояния чрез храна, други животни и т.н.

Срещата с ловците идва в един важен за всички ни момент. От африканската чума ни делят незначителни за това заболяване километри и мерките, които трябва да предприемем не търпят отлагане. Благодаря на ловните сдружения за отзивчивостта им, за подкрепата и затова, че веднага след срещата решиха какво и как трябва да се направи, за да изпълним набелязаната цел, коментира зам.-директорът на ДЛС-Балчик инж. Гергана Керезова.