Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

22.06.2018 - Започва разяснителна кампания сред ловците за африканска чума по дивите свине

Представители на Изпълнителна агенция по горите и държавните горски предприятия ще проведат срещи с председателите на ловните дружинки в цялата страна. Решението бе взето след проведена среща на изпълнителния директор на ИАГ, инж. Григор Гогов с председателите на НЛРС – „Съюз на ловците и риболовците“ и „Български ловно-рибарски съюз“. 

„Болестта не е открита у нас, но са констатирани огнища на заразата на границата с Румъния, окръг Тулча, затова акцентът трябва да е върху превантивните мерки. Започваме масирана информационна кампания, която включва и постоянно организиране на срещи с председателите и ръководителите на всички ловни сдружения, на които те да бъдат запознавани с актуалната епизоотична обстановка по отношение АЧС, както и с риска от проникване и разпространение на болестта на територията на Р България“, заяви инж. Гогов по време на срещата. 

„Събитията ще се извършват по график и тяхната цел е мерките за превенцията на африканската чума по дивите свине да достигне до членовете на ловните дружинки в цялата страна и изпълнението им да започне максимално бързо“, подчерта инж. Гогов.  

Кампанията вече стартира на територията на Регионална дирекция по горите – Варна, община Генерал Тошево. Директорът на Регионалната дирекция - инж. Тодор Гичев и директорът на Североизточно държавно предприятие – инж. Веселин Нинов се срещнаха с над 30 председатели на ловни дружини от Сдружение „хан Телериг 2010“ и Сдружение „Дружество на ловците и риболовците-Генерал Тошево“. 

По време на дискусиите ловците изразиха готовност за съдействие и планираха срещи за уточняване на детайли за изпълнение на мерките за ограничаване и недопускане на болестта на наша територия. 

Във форума взеха участие и кметът и зам.-кметът на общината Генерал Тошево, директорът и зам.-директорът на ДГС-Генерал Тошево, както и официалният ветеринарен лекар на общината. 

На 22 юни подобна среща ще се проведе с ловните сдружения в района на ДГС Балчик.