Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

14.06.2018 - Предложения за промяна на Закона за горите бяха обсъдени днес с представители на горската научна общност

Представители на горската научна общност днес се запознаха с предложенията за изменение и допълнение на Закона за горите на работна среща, инициирана от Министерство на земеделието, храните и горите и Изпълнителна агенция по горите.

„Първата среща за обсъждане на тези предложения се прави именно с Вас, някои от които сте ни учили на лесовъдство, защото високо ценим богатите Ви знания и опит. На Вас разчитаме заедно да определим в правилна насока ли са тези промени, какво още е необходимо да се измени и допълни. Мненията и становищата Ви са изключително важни и не се съмняваме, че с общи усилия ще предложим изменения, с които нормативно да се регламентират по-ефективното стопанисване и опазване на нашите гори“, каза инж. Григор Гогов, изпълнителен директор на ИАГ при откриване на срещата.   

Присъстващите дискутираха част от направените предложения и дадоха своите допълнения и изменения. Становището си изрази акад. Александър Александров, който подкрепи представените за обсъждане промени и подчерта тяхната необходимост,  както и конкретни насоки за прецизиране на някой от текстовете.   

Заместник-министърът на земеделието, храните и горите г-н Атанас Добрев благодари на участниците в срещата, които за пореден път се отзовават и със знания, опит и идеи  подпомагат вземането на важни решения и задачи за сектора. „Вашата подкрепа е изключително ценна за нас. Изразените днес мнения и становища ще бъдат отразени в предложението за изменение и допълнение на Закона за горите. Преди предлагането му за по-широко обсъждане, до средата на следващия месец ще проведем с Вас – представителите на горската академична и научна общност отново среща, на която очакваме Вашите предложения“, каза зам.-министър Добрев.