Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

04.06.2018 - Промените в климата и защитата на горските екосистеми в Странджа – грижа на българските и турски лесовъди

На 20 юни 2018 г. приключва изпълнението на дейностите по трансграничен проект  „Защита на устойчивите горски екосистеми в Странджа/Йълдъз планина при изменение на климата”. Работата на екипа от Регионална дирекция по горите - Бургас в сътрудничество с експерти от Дирекция по управление на горите в Демиркьой, Република Турция продължи 15 месеца. 

На 31 май и 1 юни 2018 г. в гр. Царево се проведе заключителната пресконференция по проекта. Участие взеха г-н Галип  Узун - зам.-директор на РДГ  Истанбул и ръководител на проекта от страна на Република Турция, г-н Ихсан Джейлан – директор на Горско стопанство Демиркьой, екипа по проекта от страна на Република България, инж. Георги Лапчев – кмет на община Царево и представители на медиите. 

Основната цел на проекта е подобряване на защитата на горските екосистеми в условията на климатични промени, чрез създаване на база данни за промените на климата. Определянето на влиянието на природните бедствия върху горските екосистеми на Странджа/Йълдъз планина ще допринесе за прогнозиране на бъдещи щети, резултат от тези изменения. 

В изпълнение на дейностите са закупени и монтирани три метеорологични станции на три различни надморски височини 25, 150 и 360 м. Местата където са поставени метеорологичните станции са подбрани така, че освен различните надморски височини, да се  обхванат и различни метеорологични условия в централните части на Странджа планина, около с. Кости.

Станции ще бъдат поставени и в други райони от планината, като интересни данни се очаква да се съберат от най-високите части в българската част – района на гр. Малко Търново. Измерването на количеството на валежите под склопа на различните видове гори с различна пълнота и склопеност дава възможност да се определи каква част от количеството на валежите се поема от короните и стъблата на дърветата. 

Създаването на база данни от метеорологичните станции е необходима за дългосрочно проучване на горските екосистеми в Странджа/Йълдъз планина. Информацията ще бъде използвана при разработване на нов трансграничен проект, който ще е свързан с проблемите на съхнене на иглолистните култури, намиращи се в планината.