Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/05Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

08.05.2018 - Лесовъди - горски педагози от България обмениха опит с колегите си от Австрия

Децата да научат повече за гората и нейните обитатели, да се докоснат до дивата природа и да разберат как да я съхранят сега и в бъдеще, това е целта на специалистите горски педагози, които освен лесовъдската си мисия, отделят голямо внимание и на работата с деца. 

Да има специално изградени за целта горски училища е идеята на лесовъдите, посетили такъв специализиран център в Австрия, по покана на австрийските горски педагози. Австрийското горско училище е създадено преди 15 години и се намира в близост до Виена. Разположено е в красив горски парк, но е извън урбанизираните територии. Горското школо разполага и с каравана, в която децата, които живеят извън столицата могат да проведат своите часове. Освен красивите препарирани животни тук малчуганите могат да видят и да научат какво се случва с животните ако се изхвърлят отпадъци в гората или се пали огън извън определените места. 

„Нашата идея е да създадем подобни горски центрове и в България. Така децата в естествена среда ще се запознаят с всичко, което могат да срещнат в гората и на практика ще научат какви грижи се полагат за нейното отглеждане и опазване. Радостното е, че все по-голям брой наши колеги – лесовъди са готови да се включат активно в работата с деца“, каза д-р инж. Анна Петракиева, главен експерт в Изпълнителна агенция по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет.  

Българските лесовъди имаха възможност да разгледат и единственото в страната Техническо училище по горско стопанство в Брук на Мур, в което се изучава и дисциплината Горска педагогика. Школото е с пет годишен курс на обучение, като завършилите специалисти придобиват квалификация подобна на тази, която при нас получават учениците в професионалните гимназии. 

Школото в Брук на Мур е изключително модерно обзаведено, а учебната програма е насочена изцяло към практиката и към реалната работа на бъдещите горски работници. По време на престоя си в колежа обучаемите могат да полагат изпити и по свободно избираеми дисциплини, като една от тях е и Горската педагогика. Част от заниманията с учениците се провеждат  в изцяло реновирана хижа в Алпите, като в близост има изградени  модерни кабинети, както и много кътове за игри, в които децата могат да се забавляват, но и да научат много за гората и дивата природа. Тук българската група имаше възможност да види как реално протичат часовете по Горска педагогика. 

Проявата се организира от българска страна от д-р Анна Петракиева, която е главен експерт в ИАГ, а от австрийска от  Томас Башни, който е един от създателите на Горската педагогика. В българската група бяха включени експерти от различни стопанства и предприятия в системата на МЗХГ и ИАГ, приключили успешно първо и второ ниво на обучение: Иванка Бояджиева от ДГС-Селище, Севдалина Димитрова от ЮЗДП-Благоевград, Оля Генова от Природен парк „Врачански Балкан“, Елена Кайкова от РДГ-Смолян, Люба Грудова от РДГ-Бургас, Андреана Трифонова от ЮЦДП-Смолян, Вера Станишева ЮЗДП-Благоевград, Рилка Бекярова от ДГС-Смолян и Татяна Димитрова от СИДП-Шумен.