Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

21.03.2018 - инж. Григор Гогов участва в откриването на 24-та Международна изложба „Природа, лов, риболов - 2018“

Днес беше открита 24-та Международна изложба „Природа, лов, риболов“, която се провежда под егидата на Министерството на земеделието, храните и горите със съорганизатори Изпълнителната агенция по горите и Съюз на ловците и риболовците в България (СЛРБ).

Заместник-министърът на земеделието, храните и горите, г-н Атанас Добрев приветства участниците и гостите на престижния форум.

През 2017 г. приходите по линия на организирания ловен туризъм възлизат на над 6 570 000 лв. Ловували са близо 5 500 ловци, от които около 1 500 са чуждестранни гости с интерес към традиционно атрактивния трофеен отстрел, който предлага страната ни. При отстрела на трофеен благороден елен през 2017 г. са завоювани 53 златни медали. 56 са медалите при елена лопатар, през миналата година, от които 19 – златни. Ловът на дива свиня остава най-предпочитан и от чуждестранните, и от българските ловци, като по линия на организирания ловен туризъм през миналата година медалите са 267, от които 88 – златни. При перспективния вече лов на муфлон са отстреляни 17 с медали.

Заместник-министър Атанас Добрев подчерта, че тези успехи са немислими без ежедневната грижа на горските служители и на ловците за поддържане на дивечовото богатство и опазването на горите. „Всичко това поставя изключително високи изисквания и очаквания пред нас като ръководен екип на горския сектор за отговорно отношение с грижа към поддържане, ефективно управление и контрол на горските ресурси, язовири и водоеми и намаляване на констатираните нарушения, заяви още Добрев.

 

По време на изложението, което ще продължи до 25 март, са предвидени различни мероприятия. Организирани са презентации за ученици, демонстрация на уреди за привличане на дивеч, състезания по ловна стрелба, атракции и състезания. По време на изложбата ще се проведе и заседание на комисията за оценка на ловни трофеи.