Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

21.03.2018 - Ролята на горите за урбанизираните територии, обсъждаха на среща в ИАГ

Срещата се проведе във връзка с отбелязване на Международния ден на горите – 21 март.  Честванията тази година се провеждат под мотото „Гори и устойчиви градове“

Важността на горите за урбанизираните територии и възможностите за повишаване на техните  екологични, социални и икономически функции обсъждаха горски експерти на проведена днес среща в Изпълнителна агенция по горите. 

„Днес  целият цивилизован свят признава, че гората е основен  природообразуващ фактор, който гарантира качеството на живот на хората. Това определя и увеличава нашата отговорност като лесовъди. Поставя много по-високи изисквания към лесовъдската професията и насочва усилията ни към адаптивно управление и поддържане на жизнени продуктивни и многофункционални гори“, това каза инж. Росен Попсавов, зам. изпълнителен директор на ИАГ при откриването на срещата. В контекста на българското европредседателство, Международният ден на горите е повод да напомним, най-вече на нас самите, че България може да се гордее с едни от най-добре съхранените и стопанисвани гори. Тя се нарежда на трето място сред страните на континента по биологично разнообразие. Горите ни заемат над 4 млн. ха като през последните 15 години площта им е нараснала с близо половин милион хектара, подчерта той. 

Събитието се проведе във връзка с честванията на Международния ден на горите, който се отбелязва тази година за 46-ти път. Тази дата е избрана по инициатива на 23-ата сесия на Европейската конфедерация по земеделие, проведена през ноември 1971 г. и e подкрепена от Организацията на ООН по прехрана и земеделие през 1972 г. Инж. Деница Пандева, директор на дирекция „Проекти и международни дейности“ изнесе презентация, в която подчерта, че целта на отбелязването на  Международния ден на горите в целия свят е още веднъж да се фокусира вниманието върху ефективното стопанисване и опазване на всички гори на планетата с техния разнообразен животински и растителен свят.