Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2018/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

15.03.2018 - Работна среща по Проект „Сътрудничество за усъвършенстване на управленските практики, свързани с въздействието на земеползването върху водния режим в басейна на река Дунав”

Екипът за управление от ИАГ на проект CAMARO-D „Сътрудничество за усъвършенстване на управленските практики, свързани с въздействието на земеползването върху водния режим в басейна на река Дунав” взе участие в работна среща с участието на всички проектни партньори в периода 28.02 – 01.03 2018 г. в гр. Прага.

По време на срещата се проведе Надзорен съвет /SM2/ за финансовото и техническо изпълнение на проекта, както и за изпълнението на комуникационния план по проекта. Във връзка с изпълнението на Работен пакет 3: „Изследователски Дунав“ бе направен преглед на постигнатите резултати и бяха представени най-добрите практики за управление на поройни водосбори. Чешките партньори представиха приключените отчети за направения анализ на празнотите /”Gap analysis”/ и анализа на законодателството в отделните сектори. 

В изпълнение на Работен пакет 4: „Проучване на водосбори в Дунавския район“ беше проведена и втората тематична работна среща по проекта /ТМ2/. Бяха представени постигнатите до момента резултати от изпълнението на пилотните дейности в избраните водосбори във всички държави, партньори по проекта. От страна на ИАГ, която е лидер на Клъстер 2 „Земеползване и растително покритие покрай поройни водосбори, малки реки и техните водосбори – ерозия, наводнения, уплътняване на почвата, повърхностен воден отток, инвазивни видове и замърсяване на водите“  беше направена обобщена презентация за дейностите в пилотните водосбори и за сравнение на рисковете и проблеми в страните-участнички в клъстер 2.  

Партньорите от институт „Ярослав Черни“, Република Сърбия, които са лидери на Работен пакет 5 „Визия за Дунав“ представиха „пътна карта“ за изпълнение на предвидените дейности – изготвяне на наръчник за практици за устойчиво планиране на земеползването. 

Изпълнителна агенция по горите, която е лидер на Работен пакет 6 „Дунав в прогрес“ направи презентация за предвидените дейности по изготвянето на Транснационална стратегия  за създаване на "План за развитие на земеползването" в басейна на река Дунав. Предвижда се след изготвянето на този документ, партньорите да подпишат Меморандум за сътрудничество и след края на проекта.