Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2017/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

30.11.2017 - Енергията от дървесна биомаса ще намали парниковите емисии и атмосферни замърсявания

Ефективното използване на дървесна биомаса за производство на топлоенергия във високоефективни инсталации ще намали парниковите емисии и атмосферни замърсявания, това е един от очакваните резултати, до които ще доведе реализирането на Национален план за действие за енергия от горска биомаса. Документът беше поставен на обществено обсъждане на регионална кръгла маса, която се проведе на 28-29 ноември в гр. Велинград. 

Целта на обществената дискусия е всички заинтересовани страни да имат възможност да дадат своите препоръки и коментари, които след обобщаване и оценка да бъдат взети предвид преди изготвянето и одобряването на окончателния вариант на Националния план за действие за енергия от горска биомаса 2018-2027г.  

Изготвеният в документа баланс на дървесината в страната показва, че е налице  потенциал от горскодървесна биомаса за енергийно производство. По-широкото и ефективно използване на наличния дървесен ресурс ще позволи намаляване на зависимостта от внос на енергийни ресурси, ще допринесе за сигурността на енергийните доставки и ще оказва по-малко въздействие върху околната среда в сравнение с конвенционалните горива. Преминаването от индивидуално към групово /колективно/многофамилно/ снабдяване на домакинствата с топлоенергия чрез високоефективни инсталации на горска биомаса ще доведе до значително намаляване на индивидуалната употреба на дърва за огрев в бита, показва аналитичната част на плана. Това ще допринесе за намаляване на концентрацията на фини прахови частици във въздуха, като същевременно ще бъдат освободени допълнителни количества суровина за останалата горскодървесна индустрия.  

Преходът от индивидуално към колективно отопление на горска биомаса ще се осъществи единствено чрез въвеждане на дейности за стимулиране ползването на преработена горска биомаса за производство на енергия, единодушни са експертите. Планът предвижда и реализиране на пилотни проекти за финансиране на дейности, свързани с производството и разпространението на енергия от горска биомаса. 

На форума, организиран от Изпълнителна агенция по горите, присъстваха представители на държавните институции, областни и общински структури, регионални дирекции по горите, държавни горски предприятия, граждански и неправителствени организации и бизнеса, както и медии.

Събитието се организира в рамките на  проект „Регионални политики за устойчива биоенергия - BIO4ECO“ по програма ИНТЕРРЕГ, Европа на Европейския съюз. Водещ партньор е Горският технологичен център на Каталуния, Испания, а партньор от българска страна е Изпълнителна агенция по горите.