Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2017/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

24.11.2017 - Обучение по Горска педагогика се проведе в СИДП

Проявата се организира от ръководството на Североизточното държавно предприятие и е част от обученията по Горска педагогика, организирани от  Съюза на лесовъдите в България и Изпълнителна агенция по горите за служителите в системата на горите.  „Вече разполагаме с повече от 100 обучени горски педагози, които  през 2018 година ще организират занимания с децата, посветени на горите и на лесовъдската професия“, посочи д-р инж. Ани Петракиева, експерт от Изпълнителна агенция по горите и преподавател по „Горска педагогика“ в Лесотехнически университет. 

Домакин на обучението за служителите на СИДП бе Държавно горско стопанство - Върбица. В мероприятието взеха участие служители от горските и ловни стопанства на предприятието, както и представители на ШУ „Епископ Константин Преславски“ и Община Шумен. 

Близо 70 деца от община Върбица се забавляваха и учиха за гората и лесовъдската професия с „новоизлюпените“ горски педагози. Такава е и идеята на часовете по Горска педагогика - децата да прекарват част от времето си на открито, сред природата, а не пред компютрите у дома, убедени са експертите по горите. Чрез интересни игри малчуганите научиха повече за горските обитатели, дърветата и растенията, които се срещат в България.

Занятия по Горска педагогика за първи път в Европа се провеждат преди повече от 20 години в Швейцария, Австрия и Германия. В момента редица европейски страни работят в тази насока.