Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини
25.09.2017 - Деца от столично училище посрещнаха учебната година с урок за гората
Как да се грижим за гората бе един от първите уроци в часовете за извънкласна дейност, който ученици от 55 СУ „Петко Каравелов“ получиха през новата учебна година. Инициативата, която е част от кампанията „Лесовъд за един ден“ на Изпълнителна агенция по горите, се проведе в горска среда с участието на ученици и студенти - бъдещи лесовъди от Лесотехническия университет. Под формата на забавни лесовъдски игри децата научиха повече за професията на лесовъда, за дейностите в горите, горските екосистеми и процесите, които протичат в тях. Учениците станаха „лесовъди за един ден“, като научиха как да се грижат за горите и техните обитатели. Студентите обясниха какви са функциите на гората и защо е ценно всяко дърво.
„Възпитанието в любов и грижа за гората е най-добрият начин да се погрижим за нейното бъдеще и да повишим екологичната култура от ранна детска възраст“, смята д-р инж. Ани Петракиева, гл. експерт в ИАГ и преподавател по дисциплината „Горска педагогика“ в Лесотехническия университет. „Повече от 100 студенти и експерти, служители в системата на горите преминаха обучение по дисциплината и организират занимания с деца в цялата страна, които се посрещат с голям интерес, както от децата, така и от учители и родители“, допълни г-жа Петракиева.
През месец ноември предстои провеждането на „Лесовъд за един ден“ в цялата страна.