Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА   

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 


НачалоНовини 2021/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

27.03.2021 - Животински свят - мечка

България е на едно от първите места в Европа по разнообразие на животински видове. Горите са обитавани от много бозайници, като мечки, благородни елени, елени лопатари, сърни, диви свине, зайци, язовци, белки и много други. 

Знаете ли че, кафявата мечка е най-едрият хищник в България. Мечката е застрашен вид, включен в Червената книга на България. На дължина достига 1,2 до 2 м. Теглото и е 150-250 кг., като някои мъжки могат да достигат тегло до 350 кг. На пръв поглед тя е тромаво животно, но всъщност в определени случаи успява да достигне скорост от 40-50 км/ч.

Мечката има нужда от покоя на дивите гори. В миналото кафявата мечка е обитавала всички планини в България. Днес в България живеят около 800 мечки основно в Средна Стара планина, Рила, Пирин и Родопите.  

Мечката намира своята храна благодарение на цветното си зрение, силния слух и развитото обоняние. Мечката е всеядно животно. Храната на мечката са корени, жълъди и млади треви, гъби, мравки и насекоми, обича горски ягоди, малини и боровинки, диви ябълки и круши. Хапва мед и лови риба. През лятото кафявите мечки прекарват значително време в хранене. Тя прекарва в зимен сън от 3 до 4 месеца в годината, но никога не заспива дълбоко. Затова не трябва да се влиза в меча бърлога през зимата. 

Мечките не създават постоянни семейства, но връзката на майката с малките е много силна. Мечетата се раждат голи, беззъби, слепи и много малки в бърлогата. Малките са, колкото малки котета и са с тегло половин килограм. Бебетата сучат от млякото на майката до пролетта или дори началото на лятото, в зависимост от климатичните условия. По това време малките тежат от 7 до 9 kg и са се развили достатъчно за да я последват на дълги разстояния и да започнат да търсят твърда храна. Мечките са всеотдайни майки и се грижи за своите малки  най-малко 2 години.

Властелинът на планината ще познаете по следите. Стъпалата на краката й са голи и стъпва на цяло стъпало – задните лапи приличат на човешките, но имат ясно изразени следи от нокти. 

Счита се, че мечките са едни от най-интелигентните бозайници. 

Живеят до 30 год.

 
 
 

Коментари

Публикувай коментар

Заглавие:
Текст:
Псевдоним:
Е-мейл:
Код за сигурност