Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини
03.07.2025 - „Безотговорността е най-опасната искра“ – открит урок с деца от Детски клуб „Том Сойер“, Варна
Регионална дирекция по горите – Варна проведе интерактивна образователна среща с 51 деца от 3-ти, 4-ти и 5-ти клас от различни училища в града, участници в Детски клуб „Том Сойер“ с ръководител г-жа Валя Неделчева. Инициативата бе посветена на превенцията на горските пожари и на възпитаването на отговорно отношение към природата още от най-ранна възраст.
Занятието бе ръководено от инж. Атанаска Павлова – главен експерт в РДГ – Варна, която представи пред децата националната информационна кампания „Безотговорността е най-опасната искра“. В достъпна и увлекателна форма участниците научиха как възникват горските пожари, какви щети нанасят на околната среда и какви действия могат да ги предотвратят. Акцент бе поставен върху отговорността на всеки човек да пази природата и да не подценява последствията от човешка небрежност.
Под формата на образователни игри децата се запознаха с професията на лесовъда, научиха как се отглеждат и възстановяват горите, както и как да ги опазваме от замърсяване и пожари. Бяха обсъдени теми, свързани с поддържането на екологичното равновесие, грижата за дивите животни и важността на биоразнообразието за живота на планетата.
Срещата премина с много ентусиазъм, въпроси и лични обещания от страна на децата да бъдат активни „пазители на гората“. Подобни инициативи са част от ангажимента на РДГ – Варна да възпитава у младото поколение съзнание и отговорност за опазване на зеленото богатство на България – нашата гора.
Коментари
Публикувай коментар