Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини
13.06.2025 - Открит урок за опазване на горите от пожари проведоха експерти от РДГ – Бургас
Открит урок за опазване на горите от пожари проведоха експерти от Регионална дирекция по горите – Бургас съвместно със служители на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ Бургас в гр. Бургас.
Възпитаниците на Детска градина „Здравец“ и учениците от пети клас на ОУ "Георги Бенковски" - Бургас научиха защо пожарите са вредни, какви щети нанасят на околната среда и на горските обитатели и как това се отразява впоследствие. Под формата на различни и разнообразни игри, децата се запознаха с противопожарното оборудване. А по-късно малчуганите с особен интерес се докоснаха до истинската работа при гасене на пожари.
В края на мероприятието децата получиха подарък – книгоразделител със съвети за грижа към природата, както и материали за креативно предизвикателство – декорация на картичка с живи растения.
Инициативата е част от националната кампания „Безотговорността е най-опасната искра“ на Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите.
Коментари
Публикувай коментар