Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини
11.04.2025 - Горски експерти проведоха открит урок по повод „Седмица на гората“
Около 70 деца от четвъртите класове на НУ „Св. Климент Охридски“ град Кюстендил участваха в „Открит урок“ с лесовъди по повод „Седмица на гората“, организирана от Регионална дирекция по горите-Кюстендил в партньорство с ТП „ДГС Кюстендил“.
Събитието бе под надслов „Век от вечността в създаване, опазване и грижа“ и се проведе в горски разсадник в с. Долно Уйно, стопанисван от Държавно горско стопанство град Кюстендил.
Инж. Димитър Здравков, заместник директор на РДГ Кюстендил разказа на младите си приятели за професията лесовъд. Децата научиха от него и за основните лесовъдски дейности по производството на горски фиданки за залесяване.
След теоретичната част на урока, под ръководството на инж. Ася Миленкова, заместник директор на ТП „ДГС Кюстендил“, децата имаха възможността практически да участват в процеса на сеене на семена от черен бор. Създадоха и своя импровизирана смесена мини гора с фиданки от 2-год. черен бор и 1-год. цер.
Всички деца получиха лакомства и сувенирни подаръчета, осигурени от организаторите.
В знак на благодарност учениците подариха на горските експерти ръчно изработени от тях картички, с пожелания за бъдещи подобни срещи.
Коментари
Публикувай коментар