Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини
07.04.2025 - Лесовъди – горски педагози и огнеборци, с важен урок за подрастващото поколение, проведен в Родопите по повод 100 години Седмица на гората - "Век от вечността в опазване и грижа!"
Служители на Регионална дирекция по горите - Пловдив и РДПБЗН - Пловдив превърнаха в незабравимо приключение днешния ден за възпитаници на СУ „Георги Бенковски“, с. Бенковски и ОУ „Свети Свети Кирил и Методий“ , с. Устина. Домакини бяха „ Спортен център за работа с деца в планината“ в местност “Копривки“, община Куклен.
Под формата на образователни и забавни игри те предадоха безценни уроци на учениците като им разказаха за професията на лесовъда, защитната роля на горите и как същите следва да бъдат опазвани от пожари, болести и вредители, както и любопитни факти за горските обитатели.
Голям интерес предизвикаха лесовъдските игри, които пресъздадоха важността на равновесието в природата, както и начините за разпознаването на следите на дивите животни.
Огнеборците пък предоставиха възможност на подрастващите да загасят огън в симулативна мишена и тава за гасене на пожар, като използват различни видове пожарогасители, както и да се запознаят с пожарникарското оборудване и противопожарния автомобил.
Всичики ученици получиха специални награди под формата на материали и ученически пособия по случай празника на гората.
Коментари
Публикувай коментар