Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА   

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 


НачалоНовини 2025/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

17.03.2025 - Проведен Трети национален семинар по биоикономика на тема: „Изграждане на национална визия и пътна карта заедно“

 

На 14 март 2025 г. в зала 400 на Министерството на земеделието и храните в София се проведе Третият Национален семинар по биоикономика, организиран в рамките на проект „Подпомагане на страните от Централна и Източна Европа при разработване на стратегии и планове за действие за биоикономика” CEE2ACT по програма „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз. Участниците в семинара бяха заинтересованите страни от развитието на биоикономиката, обединени в работна група/хъб със заповеди на министъра на земеделието и храните.

Семинарът беше открит от координатора на проекта от страна на ИАГ – д-р инж. Любчо Тричков, и с приветствия от страна на инж. Стоян Тошев – заместник-министър на земеделието и храните, г-н Асен Марков – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите, и инж. Валентин Чамбов – директор на Югозападно държавно предприятие, гр. Благоевград. Инж. Стоят Тошев подчерта, че разработения проект на Пътна карта за развитие на биоикономиката в България е добра основа за изготвянето на бъдеща Национална стратегия за развитието ѝ.

След представянето на напредъка по проекта, последваха презентация акцентираща върху проекта на Пътна карта за развитие на биоикономиката в България. Особено внимание бе обърнато на Визията, стратегическите цели, приоритетните области, както и на дейностите, които следва да бъдат предприети.  В допълнение, бяха разгледани и резултатите от SWOT анализа на Пътната карта, който предостави важна основа за идентифициране на силни и слаби страни, възможности и заплахи за бъдещото развитие на сектора.

По време на дискусиите, участниците в работната група обмениха идеи и предложения относно оптимизацията на пътната карта и процеса на действие. Бяха разгледани и примери за най-добри практики в  сферата на биоикономиката. Основната цел на тези дискусии беше да се формулират конкретни стъпки, които да помогнат постигането на устойчиво развитие на биоикономиката в страната.

Важен момент в програмата беше подписването на Меморандума за сътрудничество в областта на биоикономиката. Документът бе подписан от редица представители на институции, членове на работната група, като за други организации подписването ще бъде осъществено на по-късен етап.

Семинарът завърши с оптимизъм за бъдещо сътрудничество в развитието на биоикономиката. Организаторите изразиха благодарности и подчертаха важността на съвместната работа за постигане на стратегическите цели и приоритети в сферата на биоикономиката в България.

Проект CEE2ACT, финансиран по програма „Хоризонт Европа“, ще продължи да подкрепя страните от Централна и Източна Европа в разработването на стратегии и планове за действие, които да допринесат за устойчивото и иновативно развитие на биоикономиката в региона.

 

 
 
 

Коментари

Публикувай коментар

Заглавие:
Текст:
Псевдоним:
Е-мейл:
Код за сигурност