Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА   

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 


НачалоНовини 2023/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

28.09.2023 - Експерти от ИАГ взеха участие в третата работна среща на консорциума по проект СЕЕ2АСТ по програма "Хоризонт Европа" 2021-2027 г. на ЕС в гр. Загреб, Хърватия

На 19 септември 2023 г. в Загреб се събраха 17-те партньори по проекта „Подпомагане на страните от Централна и Източна Европа при разработване на стратегии и планове за действие за биоикономика“ -  CEE2ACT за провеждане на третата работна среща на консорциума, домакин на която беше хърватският партньор WWF-Adria. Проектът навлиза във втората си година на изпълнение - година на активни дейности. На срещата партньорите обсъдиха текущите дейности по съответните Работни пакети и техния напредък, като се наблегна на дискусиите, касаещи създаването на Национални биоикономически центрове/хъбове в 10-те целеви страни от Централна и Източна Европа, една от които е България.

Партньорите участваха в различни интерактивни сесии относно целите на хъбовете, критериите за оценка и дейностите за трансфер на знания, отговарящи на нуждите на 10 страни от Централна и Източна Европа. Няколко от водещите лидери на работни пакети по проекта  представиха нови електронни решения, които ще започнат да функционират през март 2024 г.

Всички партньори имаха шанса да участват в откриването на Хърватския център/хъб за биоикономика в Загреб, като събитието се проведе на 20 септември, в присъствието на министъра на земеделието на Хърватия – г-жа Мария Вукович. През следващите две години хърватският център в сътрудничество с Министерството на земеделието ще работи за наблюдение на изпълнението на Стратегията за биоикономика и ще насърчава сътрудничеството на всички заинтересовани страни в обмена на информация, знания и опит, какъвто се надяваме да бъде резултатът и за нас като целева държава с оптимални ресурси в сферата на биоикономиката.

От българска страна в срещите участие взеха д-р инж. Любчо Тричков - координатор на проекта и Николета Динева, експерт „Заинтересовани страни“, част от екипа на Изпълнителна агенция по горите - партньор в консорциума изпълняващ проект CEE2ACT. 

Повече информация за проекта може да бъде намерена на интернет страницата на  CEE2ACT: https://www.cee2act.eu и в „Туитър“: https://twitter.com/CEE2ACT

 
 
 

Коментари

Публикувай коментар

Заглавие:
Текст:
Псевдоним:
Е-мейл:
Код за сигурност